13. července 2015Vyčleněných 600 milionů korun žadatelé vyčerpali už v sobotu 4. července, během které systémem prošlo rekordních 419 žádostí v hodnotě převyšující 105 milionů Kč. Příjem ale běžel dál do tzv. zásobníku, v němž bylo 120 milionů Kč. Tyto prostředky žadatelé vyčerpali dnes. MŽP se proto obratem rozhodlo alokaci v programu pro rodinné domy navýšit o 300 milionů Kč.
Poslední žádost byla do systému vložena v sobotu v 10:22 hodin, další pak už byly přijímány do zásobníku, který činil 20 % alokace, tedy 120 milionů korun. Jen během soboty, tedy za jediný den, bylo do zásobníku vloženo 315 žádostí téměř za 74 milionů korun.
„Zmíněná čísla nejlépe dokazují, že nová opatření, která jsme s Fondem nastavili, fungují. Program Nová zelená úsporám jsme nastavili vhodně pro větší množství žadatelů. Na Státním fondu životního prostředí jsme zavedli celou řadu opatření, zjednodušili jsme podmínky, zefektivnili a zrychlili administraci. Mimořádný zájem o realizaci opatření na rodinných domech tedy ukazuje, že naše cesta je správná a že se nám daří dostat mezi více lidí peníze na smysluplná opatření zlepšující životní prostředí," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.
I po vyčerpání 600milionové alokace i zásobníku ale poběží příjem žádostí pro rodinné domy dál. MŽP se rozhodlo obratem přidat do programu 300 milionů Kč.
„Rozhodně chceme podpořit jednak projekty v zásobníku a pak i ty další, až do vyčerpání 900milionové alokace. K jejímu navýšení použijeme finanční prostředky z dražeb emisních povolenek za druhé čtvrtletí tohoto roku, rovněž můžeme využít případně nedočerpanou alokaci na bytové domy. Kromě toho během podzimu plánujeme spuštění dlouhodobé kontinuální výzvy NZÚ s postupným doplňováním peněz dle výnosu z dražeb emisních povolenek," prozradil ministr životního prostředí Richard Brabec.
V plném proudu je také administrace podaných žádostí. Schváleno je 1076 žádostí za 229 miliónů korun, plynule probíhá i jejich proplácení tak, jak příjemci dokládají realizaci opatření. K dnešku bylo proplaceno 45 žádostí za 2,5 milionu Kč, dalších 55 žádostí za 2,9 milionu je v procesu financování.
„Daří se nám plnit to, co jsme slíbili – jednoduchá administrace, jasná pravidla a pevně dané lhůty, kdy garantujeme proplacení od podání žádosti do 9 týdnů, a řada projektů je proplacena do 6 týdnů od podání žádosti," sdělil ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.
Největší zájem o dotace je dlouhodobě v Moravskoslezském kraji, kam směřuje více než 17 % celé alokace, následuje Středočeský kraj se 13 %. Nejmenší zájem je naopak v Karlovarském kraji, který se na požadovaných dotacích podílí jen 1%. Skoro polovinu všech žádostí tvoří žádosti na zateplení stávajících rodinných domů, přičemž na požadované alokaci se podílejí skoro ze 70 %. Velmi žádaná je nově zavedená dotace na tzv. „dílčí opatření", žadatelé tak mohou komplexní renovaci svého domu rozložit do delšího časového období. U alternativních zdrojů energie mají lidí zájem o instalaci solárních termických systémů a také tepelných čerpadel, převážně typu vzduch-voda.